Będę miała wyrzuty sumienia zachwalając jaki ten koktajl jest pyszny i jak wspaniale smakuje. Prawda jest taka, że jest on zrobiony głównie z warzyw, a więc taki smak - właśnie warzywny smak otrzymamy. Pewne smaki się lubi albo po prostu trzeba się do nich przyzwyczaić. Czasami jednak nic nie działa i niektóre rzeczy zawsze pozostaną nieznośne.
Jednak warto sięgać po warzywne koktajle z wielu powodów. Oczywiście mogłabym napakować tutaj masę owoców i słodzików, i gdyby wszystko razem wymieszać smak byłby o wiele słodszy (i dla wielu z Was zapewne lepszy). Jednak nie jest to zawsze dobre rozwiązanie. Owoce to też cukier, czyli czysta fruktoza. Istnieje kilka powodów dla których warto ją ograniczyć:
1. Fruktoza pobudza nasz apetyt i zwiększa łaknienie (czyli chęć aby jeść jeszcze więcej cukru).
Wszystkie produkty jakie jemy, jemy z umiarem. Kiedy zaspokoimy głód, nasz mózg daje znać, że już wystarczy, że już nie jesteśmy głodni. Jednak fruktoza działa odwrotnie. Wyobraźcie sobie, że macie całe pudełko czekoladek i opakowanie żółtego sera. Czekoladki zapewne znikną w mgnieniu oka, a niektórzy będą mieli ochotę na więcej. Ser już tak łatwo nie przejdzie. Ser to tłuszcz, a tłuszczu nie jesteśmy w stanie zjeść tyle samo co cukru.
2. Fruktoza zamienia się w tłuszcz.
Nasza wątroba nie jest w stanie przetrawić tak dużej ilości fruktozy, jaką mu dostarczamy - dlatego magazynuje ją zamieniając w tłuszcz. Niemal wszystkie komórki w naszym organizmie przetwarzają i utylizują glukozę - jest ona lepiej przyswajalna i zamieniana natychmiast w energię. Ma też niski indeks glikemiczny, i w ten sposób odciąża naszą wątrobę. Nie można tego niestety powiedzieć o fruktozie.3. Fruktoza prowadzi do wielu chorób.
Badania nad wpływem fruktozy na nasz organizm nadal trwają, jednak wiele z nich wykazało, że fruktoza:- osłabia system odpornościowy
- zaburza płodność
- wykazuje właściwości rakotwórcze
- źle wpływa na układ trawienny powodując niestrawność, nadkwasotę i złe przyswajanie minerałów
- podwyższa adrenalinę, a więc jest powodem braku koncentracji, nerwowości i nadpobudliwości
Nie oznacza to oczywiście, aby z fruktozy całkowicie zrezygnować gdyż owoce to jedno z najcenniejszych naturalnych źródeł cukru, witamin i minerałów. Gotowe półprodukty, słodkie soki i napoje, słodycze czy inne 'zacukrzone' sklepowe specyfiki bez wahania powinny iść jednak w odstawkę jeśli chodzi o codzienne, zdrowe odżywianie.
Wprowadzenie większej ilości warzyw do naszej diety to idealny sposób na ograniczenie fruktozy i przywrócenie właściwego poziomu cukru we krwi. Ten koktajl to samo zdrowie! Buraki wzmacniają układ krwionośny, wykazują właściwości przeciwnowotworowe i przeciwdziałają anemii. Seler naciowy to warzywo młodości - oczyszcza organizm, regeneruje skórę i chroni organizm przed wolnymi rodnikami.
Składniki:
- 2 małe lub 1 duży burak, obrane i pokrojone na mniejsze kawałki
- 3 łodygi selera naciowego
- garść rukoli
- 1 gruszka, bez gniazd nasiennych
- 1 łyżka nasion chia
- sok z 1 cytryny
- 1 łyżka proszku maca (opcjonalnie)
- 300 ml wody kokosowej, lub zwykłej wody mineralnej
Przygotowanie:
Wszystkie składniki umieścić w blenderze i dokładnie zmiksować. Odstawić na około godzinę* i wtedy wypić.
* Surowy burak ma właściwości duszące i może powodować uczucie pieczenia w gardle lub podrażnienia. Dlatego należy koktajl/ sok z dodatkiem surowych buraków odstawić na minimum godzinę i wtedy wypić.
Źródło informacji o fruktozie: "I quit sugar" S. Wilson.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz